Lake boya nedir? | Eylül dekorasyon
         5,6549 TL. 6,5132 TL. 96454,57 PUAN. 223,10 TL.

INSTAGRAM PAYLASIMLARI REFERANSLAR

Lake boya nedir?

Lake boya nedir?

lake boya agacın yada mdf gözükmediği kapalı renlere denir şefaf olmayan örneğin beyaz, mavi , ekru ,krem,siyah gibi renkler sınıfı lake boyadır.

poliüretan , selolizik , akrilik gibi çeşitleri vardır.

selolizik boya nedir?

Selülozik Boya: Nitroselüloz esaslı hava kurumalı, tek bileşenli, yüksek örtücülük gücüne sahip son kat boyadır. Uygulandığı yüzeyde canlılığını ve parlaklığını muhafaza eden, elastik ve sert bir yapıya sahip, fiziksel darbelere, çizilme ve aşınmaya karşı dayanıklı, yüksek kapatma gücüne sahip, çok çabuk kuruyan, parlak son kat boyadır.

 

Selulozik Boya Kullanım Alanları

Mobilya ve dekorasyon işleri ile her türlü ahşap, sac ve polyester üzerinde lake işleri için kullanılır.

 

Selulozik Boya Uygulama

Uygulamada pistole, yüzey durumuna uygun zımpara, koruyucu eldiven, gözlük, maske kullanılmalıdır. Uygulama yapılacak yüzey uygun Selülozik Astar ile astarlanmalı, zımparalanmalı ve zımpara tozları temizlenmelidir. Kullanılmadan önce boya iyice karıştırılarak homojen hale getirilmelidir. Önerilen oranda inceltme yapıldıktan sonra 2 – 3 çapraz kat şeklinde uygulanır. Katlar arasında 20- 25 dakika beklenmelidir.

Poliüretan Boya ; poliüretan esaslı, çift bileşenli, parlak görünümünde son kat mobilya boyasıdır.Uygulandığı yüzeye parlak bir görünüm verir. poliüretan boya yüksek kapatıcılık gücüne sahiptir. Poliüretan yapısı nedeni ile sert ve elastiktir, çizilmeye ve darbelere karşı dayanıklıdır. Normal kullanım şartlarında su, deterjan ve diğer kimyasal etkenlere karşı dirençlidir.

Poliüretan Boya Kullanım Alanları

Poliüretan boya mobilya sanayisinde kullanılır. Üstün kapatma gücü ve özelliğinden dolayı astar gerektirmez. Tercih halinde, selülozik, poliüretan veya polyester esaslı astarlar üzerine kullanılır.

 

Akrilit boya nedir?

Akrilik boyalar diğer lake boyalara göre daha sağlam, daha pürüzsüz ve şık görünür. Ayrıca özellikle beyaz renkte sararma olayı daha geç olur. Rekli işlerde verniğin sarartma olayı akrilik verniklerde görülmez. Poliüretan verniğe baktığınız da sarımsı bir renk görülürken, akrilik vernikler su gibi berrak görünür. Bu görüntü bile sarartmayı önlediği izlenimi verir.

Mobilya boyasında akrilik nerelerde ve neden tercih edilmelidir.
1. Akrilik boyanın tercih sebeplerinin başında sararma gelmektedir. Sararma nedir?: Sararma başta beyaz rengin olmak üzere boyaların zamanla renginin değişmesidir. Güneş ışınları zamanla boyanın rengini alır. Beyaz renk solduğunda sarımtırak bir renk alır. Sararma burdan gelir. Diğer renklerde de olur. Kırmızı ilk günkü gibi kırmızı değildir mesela bu sararmadır. Akrilik boya ve venikler sararmaya karşı diğer boyalardan daha dayanıklıdır.

2. Görünüm ve Dayanıklılık
Akrilik boyalar diğer türlere göre parlaklar daha parlak, matlar daha ipeksi durur. Bir boyacı ustası daha görür görmez yada dokunarak akrilik boyayı rahat tespit edebilir.

Darbelere ve çizilmelere karşı diğer boya türlerine göre daha dayanıklıdır.

Akrilik boyanın tercih edileceği yerler.
1. Başta beyaz olmak üzere açık renkli lake boyalarda.
2. Mutfak – Banyo gibi rutubetli yerler.
3. Salon takımları ve sürekli dokunulan mobilya yüzeylerinde.

Akrilik boyalar gerek çevre dostu, gerekse yukarıda açıkladığımız sebepler dolayısıyla daha fazla tercih edilen boya türleridir. Şuan diğer boyalara göre çok pahalı olsa da. Arz-talep dengesi arttığında fiyatlarında düşme ve kullanımında artış olacaktır.

Sayerlack boya nedir?

Bir italyan markasıdır

1954’ten beri SAYERLACK en yenilikçi ve yüksek kaliteli mobilya boyalarının üretimini yapmaktadır. Araştırma ve yeni teknolojiler geliştirmesi ve üretim kapasitesini arttırması ile Sayerlack çok kısa bir sürede Avrupa’nın en büyük ahşap boya üreticilerinden biri haline geldi. 2010 senesinde Sayerlack, Sherwin Williams firması tarafından satın alınması ile Sayerlack ahşap boyalarında global bir lider oldu. 2013 yılı itibari ile Williams-Italy S.r.l olarak faaliyetlerine devam etmektedir.

Mobilya Grubu

Sayerlack mobilya grubu ürünleri mobilya üreticileri tarafından da bilinen en yenilikçi ürünleri sürekli olarak tanıtmaktadır. Sayerlack Mobilya grubu ürünleri su ve solvent bazlıdır. Hem dünya’da hem de Türkiye’de birçok seçkin projede kullanılan bu ürünler İtalyan teknolojisi ile 1954’ten beri üretilmektedir. Beyaz mat yüzeylere dökülmüş ve yüzeyde saatlerce bekleyen kurumuş çay ve kahve lekelerini dahi “coffee-proof” sertifikalı ürünler ile yüzeyde leke bırakmasına olanak sağlamamaktadır.

2015 senesinde Avrupa’da ödül almış ve tamamen natural touch yani doğal dokunuş efekt özelliğine sahip vernikleri ise, yine sektör profesyonelleri ile buluşmaktadır.

Sayerlack U.V. ürünleri sektördeki mobilya üreticilerine öncelikle seri üretim imkanı ve hız kazandırmaktadır. Bu yüksek kaliteli U.V. ürünleri, yüksek metrajlarda iş olanağı, maksimum yüzey çizilme direnci, sıfır solvent emisyonu ve hızlı üretim ile beraber anında ambalajlama imkanını da mobilya üreticilerine vermektedir.

Kalite ve fiyat sıralamsı günümüzde 2018

En uygundan en kalitesi sıralaması

selolojik saralma direnci orta 5-7 yıl

polirütan saralma direnci orta 5-7 yıl arası

akrilit saralma direnci yüksek ortalama 10

sayarck sararma direnci yüksek ortalama 15 20 yıl

Genel bir yazı

 

evet işin içinde olan biri olarak bütcenize göre mobilya boya çesitleri genel olarak bunlardır

fakat lake boya genel bir kavram olup çok çesit marka vardır örnegin filin boyası 6 yıl saralmaya dayanaklı ise ucuz başka marka 3 sene dayanacaktır

akrilit boylar güneş vs gibi hatta evnizin ışıgından bile mobilya sararabilir bu boya 10 yıla kadar rengini korur

sayarlak ise bir markadır italyan markası olup oldukca pahlıdır. Saralma direnci 15-20 yıl olup geç tutuşma özeligi sert yapısı hava alma özeligi ile mobilyanızı korur ısıya dayanaklıdır kurudugunda mermer kadar sert bir yapıya sahip olur

selolojik ve priretan boyalar ise orta sınıf ama bunlar günümüzde en cok tercih edilendir.

tavsiyemiz mobilya boyatırken bir uzmana danışmanız. Bizlerede burdan sorabilirsiniz.